fbpx
Search
Close this search box.

Prakaitavimas: kai natūrali organizmo reakcija apkartina gyvenimą

Negydoma hiperhidrozė gali tęstis visą gyvenimą. Gausus prakaitavimas erzina ir priverčia atsisakyti įprastų kasdienių dalykų: šviesios spalvos rūbų, skatina vengti žmonių susibūrimų, kelia diskomfortą, reikalauja padidinti dėmesį asmeninei higienai.

Pats prakaitas neturi nemalonaus kvapo – jis atsiranda pasiekus odos paviršiuje esančias bakterijas.

“Normalu, kai prakaituojate esant šiltiems orams, sportuodami, karščiuodami, susinervinę, sudirgę arba išsigandę. Jeigu prakaitas išsiskiria ilsintis, o prie normalios lauko ir kūno temperatūros drėksta rankos, nugara, pažastys, smilkiniai – vadinasi, laikas kreiptis į specialistus”, – sako “Clinicus Klaipėda” gydytoja dermatologė Agnė Bagdonė.

Iki 500 ml prakaito per dieną

Kiekvienas žmogus prakaituoja skirtingai, moterys turi daugiau prakaito liaukų, tačiau vyrų liaukos yra gerokai aktyvesnės, todėl jie prakaituoja gausiau.

Prakaituodamas organizmas reguliuoja vidaus temperatūrą – per odoje esančias liaukas su išsiskiriančiu prakaitu pašalinamas šilumos perteklius ir dalis medžiagų apykaitos produktų. Fizinės ramybės būsenoje paprastai žmogaus organizmas išskiria iki 500 ml prakaito per dieną.

Prakaito liaukų yra visame žmogaus kūne, išskyrus išorinius lyties organus, lūpas ir išorinius ausies paviršius. Jos veikia ne visos iš karto: pavyzdžiu, kai karšta – pirmiausia suprakaituoja veidas, vėliau – kitos kūno dalys, galiausiai – delnai ir padai. Kai gausus prakaitavimas pirmiausia atsiranda delnų ir pėdų zonoje, tai reiškia, kad prakaitavimą paskatino nervinė įtampa.

Išbandė botulino toksino injekcijas

Stasio Žumbio nuotr.

Skaiva Jasevičiūtė pirmą kartą prakaitavimo gydymą botulino toksino injekcijomis išbandė prieš kelerius metus, prasidėjus vasaros sezonui.

Po aštuonių mėnesių procedūras kartojo, nes prakaitavimas pažastų zonoje buvo sumažėjęs, bet ne dingęs visiškai.

„Su labai didelėmis prakaitavimo problemomis niekada nesusidūriau, tačiau vasarą man nieko nėra bjauriau už šlapias dėmes pažastyse“, – sako žurnalistė ir renginių vedėja.

Injekcijoms atlikti žinoma moteris visada renkasi tik patyrusį gydytoją ir nerizikuoja savo sveikata dėl mažesnės kainos.

Kaip sumažinti prakaitavimą?

Gydytoja dermatologė A. Bagdonė priduria, kad hiperhidrozė gali kelti ne tik kasdienių rūpesčių dėl šlapių pažastų ar gausiai drėkstančių delnų, bet ir signalizuoti apie rimtesnius negalavimus: „Jei gausiai prakaituojant pakyla kūno temperatūra, mažėja svoris, skauda krūtinę, kankina dusulys ar greitas širdies plakimas, reikėtų suskubti kreiptis į gydytoją. Vyresnio amžiaus moterims norėčiau akcentuoti, kad daugiau prakaituojama ir prasidėjus menopauzei.“

„Clinicus Klaipėda“ gydytoja pirmiausia rekomenduoja imtis priemonių namų sąlygomis, jei nemalonaus kvapo prakaitavimas nemažėja – kreiptis į specialistą: „Prauskitės po dušu bent du kartus per dieną. Dėvėkite nevaržančius judesių natūralaus pluošto rūbus ir avalynę. Reguliariai šalinkite pažastų plaukelius, gerkite pakankamai mineralinio vandens, valgykite daugiau žuvies, daržovių bei vaisių, venkite alkoholio, gėrimų su kofeinu, riebaus, aštraus maisto.

Kai šių veiksmų nepakanka, prakaitavimą galima stabdyti paprastai, efektyviai ir moderniai. Nedideli botulino toksino (bakterijų „Clostridium Botulinum“ baltymo) kiekiai suleidžiami į problemines vietas. Tokiu būdu injekcijos sumažina prakaito išsiskyrimą.“

Procedūros trukmė – iki 30 min., gydymas pradeda veikti po 3-4 injekcijų, poveikis išlieka apie 8-12 mėnesių. Vėliau procedūra kartojama, bet ne dažniau kaip kas tris mėnesius.

Registracija vizitui

pasirinkite miestą

Registracija nuotolinei
nemokamai konsultacijai

pasirinkite gydytoją
Clinicus

Dovanų kuponas, norintiems dovanoti sveikatą ir grožį

Šventinis pasiūlymas mūsų klinikose, įsigyjant dovanų kuponą nuo gruodžio 1d. iki gruodžio 31 d.: