fbpx
Search
Close this search box.

Šiuolaikinė anestezija: ką reikia žinoti prieš operaciją

ką reikia žinoti apie narkozę prieš operaciją
„Clinicus Vilnius“ anesteziologas Sergej Anisko ir Monika Lukštaitė – anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytoja.

Anestezija, kaip medicinos mokslo sritis atsirado XIX amžiuje. 1842 m. spalio 16 d. Amerikos odontologas Tomas Mortonas pirmą kartą operavo su eterine nejautra. Nuo tada ši data siejama su Tarptautine anestezijos diena, pakeitusia chirurgų darbą visiems laikams.

Nepaisant ilgos istorijos, anestezija iki šiol baugina pacientus. Kartais net labiau, nei pati chirurginė intervencija.

Įprastai žmonės mano, kad anestezijos specialisto užduotis – užmigdyti ir pažadinti pacientą po operacijos.

Iš tikrųjų, anesteziologija – žinių, patirties ir savotiško meniškumo reikalaujanti medicinos sritis.

Svarbu teisingai apskaičiuoti nejautrai reikalingų preparatų dozę, kontroliuoti bendrą paciento sveikatos būklę operacijos metu ir po jos, užtikrinti maksimalų saugumą.

Kokie dažniausiai klausimai kyla prieš plastines operacijas „Clinicus Vilnius“ pacientams, dalinasi anesteziologas Sergej Anisko ir Monika Lukštaitė – anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytoja.

Ar trukdo nagų lakas?

Deguonies kiekis operuojamo paciento kraujyje – vienas iš svarbiausių rodiklių, stebimų anestezijos metu ant piršto uždedamo pulsoksimetro pagalba.

Kai nagai padengti paprastu, šviesios spalvos laku – jokių problemų nekyla.

Jeigu nagai padengti storu, tamsaus lako sluoksniu – atsiranda tikimybė, kad arterinio kraujo įsotinimo deguonimi (SpO2) bei širdies ritmo matavimo duomenys gali būti netikslūs.

Papuošalus palikite namuose

„Visada prašome pacientų prieš operaciją nusiimti visus papuošalus.

Žinoma, juos labiau mėgsta moterys, tačiau operacijos metu miegas yra gilus ir galite tiesiog nepajausti, ar papuošalai spaudžia, o gal duria, – dalinasi savo patirtimi „Clinicus Vilnius“ anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytoja M. Lukštaitė.

Be to, apyrankės, žiedai dažnai trukdo įvesti intraveninį kateterį, gali padidinti infekcijos riziką.

Jei nejautros metu reikia įvesti vamzdelį, padedantį užtikrinti kvėpavimą, auskaras liežuvyje gali sukelti didelę užspringimo riziką.

Suprantama, kad tokį papuošalą nėra paprasta išimti ir vėl įsidėti, tačiau saugumas ir paciento sveikata – svarbiausia.

Į operacinę – be kosmetikos

paniskai bijantiems narkozesPrieš operaciją nenaudokite jokių kremų ir kūno losjonų: medikų darbas bus lengvesnis, kai prieš operaciją ateis laikas reikiamoms kūno dalims švariai nuplauti.

Operacinėje papildomai naudojamas dezinfekcinis skystis, kai pacientas jau miega.

Dekoratyvinė kosmetika operacinėje taip pat nėra pageidaujama: makiažas apsunkina tinkamai įvertinti veido odos spalvą dėl galimų alergijų.

O priaugintos blakstienos, ar blakstienų tušas gali labai sudirginti akis – tai galite pajusti tik nejautrai atslūgus.

Makiažas įprastai praranda savo grožį, kai operacijos metu akys uždengiamos, siekiant apsaugoti jas nuo pažeidimų ir į burną įvedant vamzdelį.

Tuščias skrandis – geriausia prevencija

„Pacientų saugumą operacijos su nejautra metu ir gerą savijautą po jos didina ir tinkamas organizmo paruošimas, – sako anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja M. Lukštaitė.

Anestezijai naudojame šiuolaikinius preparatus, todėl pooperacinis pykinimas ar vėmimas – vis retesni reiškiniai.

Kas kita – paciento būklė operacijos metu, kai dėl gilaus miego nebeveikia apsauginiai refleksai.

Jeigu skrandis nėra tuščias, atsiranda grėsmė, kad sukėlus narkozę skrandžio turinys pateks į kvėpavimo takus. Tai kelia rimtą pavojų ne tik paciento sveikatai, bet ir gyvybei.

Todėl prašome pacientų nevalgyti mažiausiai 6 valandas, negerti – bent 4 valandas iki operacijos.

Jeigu jums kiti gydytojai paskyrė vartoti vaistus, juos būtinai išgerkite  įprastu laiku, užsigerdami nedideliu kiekiu vandens.“

„Clinicus Vilnius“ operacinės komandos nariai priduria, kad šių ribojimų turėtų paisyti ir tie pacientai, kuriems anestezija neplanuojama.

Ar tikrai užmigsiu?

Labiausiai pacientus prieš operaciją neraminantys klausimai – ar narkozė suveiks tinkamai, ar po anestezijos žmogus pabus iš gilaus miego.

„Visada, prieš pradėdami chirurginę intervenciją, galinčią sukelti nemalonius potyrius, įsitikinama, ar pacientas giliai miega.

Anestezijai naudojame kelių vaistinių preparatų – migdančių ir malšinančių skausmą – mišinį.

Vaistų kiekis parenkamas individualiai ir prieš operaciją, ir jos metu. Akylai stebint paciento gyvybinius rodiklius, vaistų kiekis koreguojamas eigoje.

Gerklės skausmas – laikinas

Ar visiems pacientams po bendrosios nejautros atsiranda gerklės skausmas, primenantis peršalimo simptomus? Kodėl operacinėje pacientams neužtikrinamos šiltesnės sąlygos?

Pasak anesteziologo Sergej Anisko, gerklės skausmą sukelia ne operacinėje vyraujanti oro temperatūra, o intubacinis vamzdelis, kuris pagal poreikį gali būti įvedamas į paciento kvėpavimo takus bendrosios nejautros metu.

Dėl sukelto gerklės dirginimo ir atsiranda nemalonūs potyriai, kurie praeina per kelias dienas.

 

Registracija vizitui

pasirinkite miestą

Registracija nuotolinei
nemokamai konsultacijai

pasirinkite gydytoją