Priešoperacinė ar net pooperacinė baimė, kylanti pacientams – medikams gerai pažįstamas reiškinys. Grožio ir rekonstrukcines chirurgijos specialistai tokiomis emocijomis nesistebi – anot jų, tai natūralus ir suprantamas dalykas.
„Žmonės bijo ne tik plastinės chirurgijos, bet ir visų kitų operacijų. Natūralu – juk tai yra intervencija į jų kūną su visais stereotipiniais atributais – operacinės stalu, baltais chalatais, skalpeliais ar kitais įrankiais ar prietaisais, injekcijomis, anestezija, žaizdomis, krauju ir panašiai.
Pacientai dažnai nežino, kaip pasiruošti operacijai, nežino, kaip ji vyks ir kiek užtruks, nežino, ar nebus komplikacijų, nežino, kada galės grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Būtent ta nežinomybė ir kelią baimę. Tas jausmas – visiškai normalus“, – sako „Clinicus Klaipėda“ plastikos chirurgas dr. Rokas Bagdonas.
Jo kolega „Clinicus Vilnius“ plastikos chirurgas dr. Dainius Daunoravičius papildo, kad moterims prisideda ir kitokio pobūdžio nuogąstavimai – kaip jos atrodys po operacijos, ar nesimatys randų. Tokius plastinės chirurgijos specialisto pastebėjimus patvirtina ir užsienyje atliktos apklausos.
Pavyzdžiui, svetainės „RealSelf“ atlikto tyrimo rezultatai liudija, jog net trečdalis respondentų baiminasi, jog jiems nepatiks plastinės operacijos rezultatai. Antroje vietoje atsidūrė pooperacinių komplikacijų baimė. Įdomu, tačiau dėl galimos mirties nerimauja tik apie 10 proc. respondentų. Taip pat pacientai baiminasi, kad po operacijos jie gali atrodyti nenatūraliai, o mažiausiai pergyvenama dėl negatyvios aplinkinių reakcijos (2 proc. atsakiusiųjų).
Vis dėlto dr. Rokas Bagdonas pritaria garsiajai JAV prezidento Franklino D. Roosevelto frazei, pasakytai per inauguracijos ceremoniją: „Vienintelis dalykas, kurio mes turime bijoti, tai patys savęs.“
„Anksčiau daug moterų, kurios, net patirdamos rimtus fizinius ir moralinius nepatogumus dėl savo išvaizdos ar kūno ypatumų, vengdavo kreiptis į plastikos chirurgus. Dabar pastebime, kad padėtis pasikeitė – moterys supranta, kad rizika yra minimali.
Manau, prie to smarkiai prisidėjo gausybė lengvai prieinamos informacijos apie tokias grožio bei rekonstrukcines operacijas – internete apie jas galima rasti viską: nuo smulkiausios statistikos ir pačių procedūrų aprašymo iki atsiliepimų apie vieną ar kitą plastikos chirurgą“, – teigia jis.
Dr. Dainius Daunoravičius pažymi keletą aspektų, svarbių mažinant priešoperacinę baimę. Pirma, patariama rinktis patikimus, sertifikuotus ir nepriekaištingą reputaciją turinčius plastikos chirurgus.
„Tokiu atveju būsite ramios, kad sulauksite pilnos ir, svarbiausia, teisingos informacijos tiek apie operacijos būtinumą, tiek apie būsimus tyrimus, pačios operacijos eigą, galimas komplikacijas, liksiančius arba neliksiančius randus, pooperacinį periodą. Be to, geras specialistas visuomet iš pradžių sieks sužinoti žmogaus norus, pageidavimus.
Priešoperacinės konsultacijos – vienas iš svarbiausių mūsų klinikos darbo postulatų. Visada stengiamės pacientui išsklaidyti nežinomybę, kuri ir sukelia jam psichologinę įtampą bei nerimą“, – aiškina plastikos chirurgas.
Antra, svarbu, kad pacientas pats kuo daugiau klausinėtų ir dalintųsi su plastikos chirurgu savo nuogąstavimais – tik taip gydytojas galės juos išsklaidyti. Plastinės chirurgijos specialistai pastebi, kad žmonėms nerimas ar baimė gerokai sumažėja, kai paneigiami jų atsinešti mitai ar klaidingi įsitikinimai apie plastinę chirurgiją.
„Tarpusavio santykiams labai svarbus ir pasitikėjimas. Jei pasirinkote patyrusį, daug praktikos turintį specialistą, galite drąsiai atsiduoti į jo rankas. Tokio plastikos chirurgo siekis yra natūralus grožis, todėl jis, turėdamas puikų estetikos jausmą, visada priims geriausius sprendimus“, – pasitikėti profesionalais ragina dr. Rokas Bagdonas.
Jis išskiria anestezijos baimę, kuri, anot gydytojo, susijusi su nežinia: kas žmogui bus, kai jis nugrims į dirbtinai sukeltą miegą, ar jis neatsibus operacijos metu, ar pabus po jos, o gal jaus skausmą?
„Jau anksčiau mokslininkai, ištyrę šimtus tūkstančių atvejų, įrodė, kad komplikacijų po anestezijos baimė yra perdėta – tokia tikimybė siekia vos vieną atvejį iš 23 tūkstančių. Be to, tobulėja ir medikamentai, kuriais sukeliama nejautra, tad žmonėms nerimauti daug pagrindo nėra“, – tikina plastikos chirurgas.
Taip pat pažymėtinas ir toks reiškinys, kaip pooperacinė depresija, kurią plastikos chirurgai pusiau juokais, pusiau rimtai vadina „trečios dienos bliuzu“. Anot dr. Dainiaus Daunoravičiaus, maža to, kad bet kokia operacija žmogui sukelia nemažai streso, po narkozės atsigavusiems pacientams dar kartais būna ir sunku priimti naujus savo kūno pokyčius.
„Tokią prislėgtą būseną sukelia ne tik skausmingi fiziniai pojūčiai, bet ir vaizdas, matomas veidrodyje: patinimas, mėlynės, pleistrai, siūlės ir pan. Šiuo atveju mūsų pagrindinis patarimas – neskubėti smerkti savęs ir chirurgų. Tokia išvaizda – tik laiko klausimas, ji greitai praeina, ir tada kūnas ima atrodyti kaip, kaip ir norėjote“, – sako grožio ir rekonstrukcinės plastikos specialistas.
Svarbiausi žingsniai nugalint baimę:
Ateikite be išankstinio nusistatymo!
Pamirškite mitus!
Atsipalaiduokite!
Pasiruoškite plastikos chirurgo klausimams!
Klausinėkite patys!
Dalinkitės nuogąstavimais!
Pasitikėkite!
Ryžkitės pokyčiams!