fbpx
Search
Close this search box.

Strazdanos: konsultuoja dermatologė Agnė Bagdonė

dermatologe Bagdone

Žurnale „Prie kavos” – interviu su „Clinicus Klaipėda” gydytoja dermatologe Agne Bagdone apie strazdanas:

Kas yra strazdanos ir kaip jos atsiranda?

Graikų kalboje jos vadinamos „Ephelis“ – efelidais, arba lietuviškai saulės dėmelėmis. Strazdanos būna vieno ar kelių milimetrų skersmens dydžio, gausiai dengiančios odą.

Jų atsiradimas įprastai siejamas su paveldimumu ir saulės poveikiu, kai odoje kaupiasi melaninas. Šis pigmentas suteikia odai atspalvį.

Žmogaus odos ląstelės melaniną gamina, kad apsaugotų odą nuo saulės žalos.

Dėl šios priežasties rudens ar žiemos mėnesiais, kai saulės aktyvumas sumažėja, strazdanos išnyksta ar tampa mažiau pastebimos. Vėliau jos vėl atsiranda, kai senas odos ląsteles pakeičia naujos.

Tai priklauso nuo trijų pagrindinių veiksnių: saulės poveikio, odos fototipo ir genetikos.

Kitos priežastys – hormoniniai pokyčiai organizme (pavyzdžiui, strazdanos gali atsirasti nėštumo metu), medžiagų apykaitos sutrikimai, vidaus organų ligos ir, žinoma,  stresas.

Kokiose vietose dažniausiai atsiranda strazdanos?

Dažniausiai – veido zonoje, taip pat – ant kūno: kaklo, rankų, plaštakų, krūtinės, pečių. Kur daugiausiai patenka saulės spindulių, vadinasi ten gaminsis daugiau odą saugančio pigmento – melanino.

Strazdanos būdingos ne visiems. Kas įtakoja jų atsiradimą?

Pagrindinė priežastis – paveldimumas. Melaninas yra kelių tipų: organizmas gali gaminti feomelaniną ir eumelaniną.

Pirmasis neapsaugo odos nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio ir įprastai aptinkamas pas šviesiaplaukius, šviesiaodžius žmones.

Tamsesnio gymio, plaukų ir akių žmonės retai turi strazdanų, nes odoje gaminamas eumelaninas.

Dar vieną įdomų faktą atskleidė vieno Krokuvos universiteto mokslininkai, tyrę per šimtą DNR variantų iš 46 genų, anksčiau susijusių su žmonių odos pigmentacija.

Paaiškėjo, kad moterys beveik du kartus dažniau linkusios turėtų strazdanų nei vyrai.

Ar yra įvairių tipų strazdanų? Kuo jaunatvinės strazdanos skiriasi nuo senatvinių pigmentinių dėmių?

Kartais, veikiant ultravioletiniams spinduliams, gali atsirasti tamsių dėmių, kurias galima supainioti su strazdanomis.  Tai yra saulės poveikio sukeltas lentigo.

Ultravioletiniai spinduliai, prasiskverbdami giliai į odą, sukelia melanogenezę. Tuomet melaninas iškeliamas į paviršių ir ant odos atsiranda lokalizuotos pigmentinės dėmės. Ženkliai didesnės nei strazdanos, įvairių formų ir dydžių. Dažniau – vyresnio amžiaus žmonėms.

Tamsias dėmeles ant odos taip pat gali sukelti ir kiti vidiniai ar išoriniai veiksniai:  hormonų pusiausvyros pokyčiai, genetiniai rodikliai.

Atsiradus naujai pigmentacijai, rekomenduojama kreiptis į dermatologą ir nustatyti, kas tai: strazdanos, pigmentinės dėmės ar priešvėžiniai odos pakitimai.

Ar strazdanas reikia naikinti?

Kaip minėjau, strazdanų atsiradimas – genetiškai nulemtas procesas, todėl jų atsiradimą provokuojančio geno atsikratyti neįmanoma. Galima tik pasirūpinti, kad kurį laiką jos būtų mažiau matomos, šviesesnės. Pavyzdžiui, atlikus rūgštinio pilingo procedūras.

Be to, reikia naudoti apsaugines priemones nuo saulės jau pavasarį ir vengti ultravioletinių spindulių vasarą.

Kaip atsikratyti strazdanų konservatyviais būdais, pvz., cheminiu pilingu ir pan.? Kokia terapija naudojama specialistų kabinetuose?

Tai gali būti giliuosius odos sluoksnius veikiančios lazerinės procedūros ir rūgštinis pilingas,  šviesinantis strazdanas.

Kaip įsivertinti odos pokyčius ir skirti strazdanas nuo apgamų ar net melanomos? Kada būtina kreiptis į gydytoją dermatologą?

Atsiradus bet kokiai naujai odos pigmentacijai, rekomenduoju kreiptis į dermatologą. Atlikus dermatoskopinį tyrimą, gydytojas patars, ką toliau daryti, kokiu periodiškumu tikrinti odos darinius.

 

 

 

 

 

Registracija vizitui

pasirinkite miestą

Registracija nuotolinei
nemokamai konsultacijai

pasirinkite gydytoją