Nuo 2004-ųjų plastines operacijas atliekantis dr. Rokas Bagdonas sulaukia pacienčių klausimų apie krūtų implantų ligą („Breast Implant Illness“ – BII) ir kitas galimas komplikacijas po krūtų didinimo implantais operacijų.
Abejonės moterims kyla susipažinus su įvairiuose socialinių tinklų forumuose pateikiama prieštaringa informacija, neretai paremta gandais ir iškraipytais faktais.
Implantai pašalinami 2 % pacienčių
„Bet kokia chirurginė intervencija gali sukelti komplikacijas. Kalbant apie krūtų implantus – pasitikiu mokslu ir pasauline praktika.
Būdamas Tarptautinės plastinės chirurgijos asociacijos ISAPS nariu, Lietuvos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos draugijos vadovu, nuolat gaunu naujausią informaciją apie tendencijas, šioje medicinos srityje iškeliamus probleminius klausimus ar diegiamas naujoves.
Jeigu pasižiūrėti į pasaulinę statistiką, per metus atliekama daugiau nei 11 milijonų įvairių plastinių operacijų. Implantų pašalinimas sudaro nežymią dalį – vos 2 procentus.
Į šį skaičių įeina korekcijos, kurios reikalingos ne dėl atsiradusių komplikacijų – tiesiog po 10-15 metų kinta krūtų forma ir tūris, todėl moterys operuojasi vėl, siekdamos estetinio rezultato.“
Vadinamoji implantų liga, anot gydytojo, vienas iš Amerikos sveikatos apsaugos organizacijos (FDA – „Food and Drug Administration“) periodiškai iškeliamų klausimų. Kaip ir apie kitą,- retą onkologinį susirgimą, netiesiogiai siejamą su krūtų implantais.
„Mokslinėse konferencijose analizuojant sukauptą informaciją, kai aplink vieno iš gamintojų silikono implantus natūraliai susidarančioje skaidulinėje kapsulėje gali vystytis anaplastinė, didelių ląstelių limfoma, kyla viešas skandalas.
Žiniasklaidoje pasirodo straipsniai, kad implantai sukelia vėžį, nesigilinant, kad iki šiol tai – dar tik spėjimas, kuris nesiejamas su visais rinkoje esančiais implantų gamintojais. Ir kad kritinių atvejų būta vos pusė tūkstančio iš daugiau nei 10-ies milijonų atvejų, – pasakojo dr. R. Bagdonas.
Neneigsiu, kad vėlyvųjų komplikacijų pasitaiko: implantai gali plyšti, pasislinkti, susiformuoti kapsulinė kontraktūra, pasireikšti autoimuninės organizmo reakcijos, alergija vienai ar kitai medžiagai.
Tačiau fiziologiniams pakitimams formuotis kelią užkerta reguliarios profilaktinės patikros ir echoskopiniai tyrimai. O visas abejones dėl sveikatos būklės po krūtų korekcijos implantais visada gali išsklaidyti Jus operavęs medikas“, – sako „Clinicus Klaipėda“ gydytojas.
Kapsulės susiformavimas – normalus reiškinys
Neseniai savalaikė konsultacija padėjo kelioms pacientėms: gydytojas pašalino krūtų implantus kartu su kapsulėmis. Vienu atveju – dėl kapsulės kontraktūros („En Bloc“), antruoju – dėl trūkusio kairiojo implanto. Pašalinus implantus su kapsulėmis, pastarosios išsiųstos histologiniam tyrimui.
„Implantą stabiliai, tinkamoje padėtyje išlaikančios kapsulės (apvalkalo) susiformavimas – normali organizmo reakcija ir gijimo proceso dalis. Tokiu būdu apie implantą sukuriamas apsauginis, izoliacinis barjeras,- aiškina dr. Rokas Bagdonas.
Komplikacija atsiranda, kai aplink implantą ima formuotis storesnis nei 0,1-0,2 milimetrų randinis audinys, sukeliantis krūtų sukietėjimą. Pernelyg kieta ir stora kapsulė spaudžia implantą, deformuoja krūtį ir sukelia diskomfortą.
Naudojant „Baker“ skalę, komplikacijos sudėtingumas vertinamas nuo 1 iki 4 laipsnių. Kapsulinė kontraktūra diagnozuojama pasiekus 3-4 laipsnio lygį.“
Dr. R. Bagdono teigimu, paties implanto pažeidimas – itin retas atvejis jo praktikoje: „Labai svarbu išsiaiškinti, kodėl taip įvyko, todėl gamintojui išsiuntėme plyšusį implantą laboratoriniam tyrimui atlikti.
Įvairių gamintojų implantai yra testuojami, jiems taikoma griežta kokybės kontrolė. Mūsų klinikoje vadovaujamės ne tik pasauline, bet ir asmenine praktika, todėl naudojame tik patikimų gamintojų produktus.
Pavyzdžiui, „Polytech“, „Motiva“ „Mentor“ implantai įvairiose šalyse vertinami geriausiai: galimų plyšimų fiksuojama tik apie 1 procentą, jie rečiau sukelia kitas galimas komplikacijas.“
Profilaktiniai tyrimai ir garantinė implantų registracija
Ilgametę patirtį turintis plastikos chirurgas dar kartą pabrėžia, kad naujos kartos implantai yra patikimesni, saugesni, tarnauja ilgiau nei dešimt metų (šį terminą įprastai nurodo gamintojai).
„Nuo pirmųjų krūtų implantų atsiradimo rinkoje praėjo 58-eri metai, plastinėje chirurgijoje ir estetinėje medicinoje per šį laikotarpį pritaikyta daug modernių inovacijų ir technologijų.
Tačiau svarbiausia nepamiršti vieno svarbaus dalyko, apie kurį kalbu pacientėms konsultacijų metu: kasmet būtina profilaktiškai tikrintis sveikatą, atlikti echoskopinį tyrimą. Tik tokiu būdu įmanoma užkirsti kelią galimų komplikacijų atsiradimui.
Dar vienas svarbus žingsnis – savalaikiai pasirūpinti krūtų implantams suteikiamomis garantijomis. Tinkamai įregistravus implantus, po operacijos kiekviena pacientė, pasirinkusi „Polytech“ ar „Motiva“ implantus, gauna specialias knygutes.
Taipp užsitikrinama teisė garantiniam implantų keitimui, jeigu atsiranda toks poreikis. Viskas, ką reikia padaryti moterims – užpildyti internete atitinkamą formą“, – pabrėžia plastikos chirurgas.
Garantijos programa „Always Confident Warranty®5Y Motiva Program™“: https://motivaimplantai.lt/why-motiva/tuotetakuu/
„Polytech“ implantų garantinė programa „Implants of Excellence warranty programme“: https://polytech-health-aesthetics.com/en/warranty/