Plastinėje chirurgijoje svarbiausia – kontūras ir forma, todėl ypač svarbu turėti patikimą būdą suteikti audiniams tūrį. Juk norint atkurti krūtį po onkologinės ligos, reikia audinių (tam naudojami įvairūs audinių lopai), o norint padidinti krūtis, reikia tūrio – taip atsirado krūtų implantai, pripildyti fiziologinio tirpalo ar silikono. Kai norima atkurti veido simetriją ar koreguoti jo formą, naudojami veido implantai. Tęsiantis šio „stebuklingo užpildo“ paieškoms, atrasti hialurono rūgšties ir kiti užpildai, dabar plačiai naudojami veido raukšlių, veido kontūro korekcijai ar net krūtų didinimui. Tačiau visos šios medžiagos yra daugiau ar mažiau svetimos organizmui, dalis jų duoda tik laikiną efektą.
Riebalų persodinimas pirmą kartą atliktas dar 1893 metais, tačiau dėl netobulos technikos ilgą laiką nesusilaukė nei plastikos chirurgų, nei pacientų pasitikėjimo ir net kurį laiką buvo uždraustas. Tobulėjant šiuolaikinei medicinai, ypač sparčiai keitėsi estetinės chirurgijos sritis, kurioje Riebalų persodinimo srityje ypač svarbūs 2001-ieji, kai Sydney R. Coleman pirmasis aprašė modernią paties paciento riebalų persodinimo metodiką, kuri pagaliau buvo sėkminga. Nuosavi riebalai iš pradžių pradėti naudoti krūtų atkūrimui po onkologinių operacijų. Rezultatai buvo tokie įkvepiantys, kad ši metodika greitai pakeitė sudėtingas rekonstrukcines operacijas, o vėliau atėjo ir į estetinę mediciną. Dabar jau neabejojama nuosavų riebalų persodinimo efektyvumu: garsiausi pasaulio chirurgai šias metodikas naudoja daugelyje savo operacijų, o pastarųjų metų estetinės medicinos kongresuose dominuoja temos apie riebalus ir jų panaudojimą. Tačiau Lietuvoje riebalų persodinimas tarp chirurgų, o juo labiau – tarp pacientų dar tik skinasi kelią.
Riebalų persodinimas – techniškai sudėtinga procedūra, reikalaujanti kruopštumo ir nuoseklumo, ypač svarbios smulkmenos – juk persodinama gyva riebalinė ląstelė. Operacija pradedama nusiurbiant riebalus nuo vietų, kuriose pacientės norėtų jų atsikratyti. Dažniausiai tai – pilvas, liemuo, nugara, šlaunys, vidiniai kelių paviršiai, tačiau riebalus galima nusiurbti ir nuo kitų rečiau naudojamų vietų: gaktos, kaklo, pažandžių, sprando, žastų ir t. t. Siurbimo vietos parenkamos kartu su paciente, atsižvelgiant į tai, ką ir kiek norima koreguoti. Riebalai siurbiami ypač mažu slėgiu, smulkiomis kaniulėmis, be kontakto su atmosferos oru. Vėliau riebalai filtruojami, plaunami ir per kelis 1–2 mm įdūrimus leidžiami specialiomis kaniulėmis ir specialia technika. Paprastai prigyja apie 50–80% persodintų riebalų, – tam turi būti naudojama sertifikuota įranga ir patikima technika. Krūtų, sėdmenų ar net blauzdų didinimas riebalais jau dabar yra viena iš populiariausių operacijų mūsų klinikoje. Jos ypač mėgstamos mūsų pacienčių, nes nepalieka randų ir svetimkūnių, o vienos operacijos metu pasiekiama dviejų tikslų: atsikratoma nereikalingų riebalų nuo pilvo, šonų ar šlaunų, suformuojant patrauklų kontūrą, kartu natūraliai padidinant krūtis ar sėdmenis. Be riebalų persodinimo neapsieinama atliekant ir krūtų pakėlimo operacijas. Neretai riebalai naudojami kartu su krūtų implantais: ypač lieknoms pacientėms implanto kontūras paslepiamas po persodintų riebalų sluoksniu. Ištobulinus operacinę techniką, riebalų persodinimas labai sėkmingai pradėtas taikyti ir veido bei plaštakų srityse. Riebalais be pjūvių koreguojama paakių zona, atkuriamas veido ovalas, naikinamos raukšlės, didinami skruostai, lūpos, smakras. Verta paminėti gana sudėtingą paakių zoną, kurioje dėl išplonėjusios odos gana greitai atsiranda raukšlės ir patamsėjimai. Persodinant riebalus, paakių oda tampa storesnė, sveikesnė, išnyksta smulkios raukšlės, nebelieka patamsėjusių paakių. Ši metodika tam tikrais atvejais net leidžia atsisakyti klasikinės apatinių vokų plastikos operacijos. Puikių rezultatų persodinant riebalus pasiekiama ir plaštakų srityse: atrofi ška, plona plaštakų oda tampa storesnė, jaunesnė. Svarbiausia, kad visi šie teigiami pokyčiai pasiekiami maksimaliai natūraliu būdu: panaudojant nuosavus audinius, nelieka matomų randų, o rezultatai yra ilgalaikiai. Dalis šių teigiamų pokyčių yra sąlygoti kamieninių ląstelių, kurių gausu persodinamame riebaliniame audinyje. Riebalai leidžia puikiai išspręsti įvairius kontūro netolygumus po traumų ar operacijų, koreguoja randus. Nedideli kiekiai gali būti persodinami atlikus vietinę nejautrą.
Mūsų klinika turi didelę patirtį riebalų persodinimo srityje, vieni pirmųjų ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse įsigijome modernias ir sertifikuotas riebalų persodinimo sistemas, pagamintas JAV, kurios yra saugios ir leidžia pasiekti geriausių rezultatų.
Clinicus – chirurgia aesthetica.