Krūtų operacijos retai siejamos su vyrais, tačiau priežastys, kai to gali reikėti, nėra tokios retos, sako „Clinicus Vilnius“ plastikos chirurgas dr. Dainius Daunoravičius ir „Clinicus Klaipėda“ plastikos chirurgas dr. Rokas Bagdonas.
Medicininis terminas – ginekomastija, apibrėžiantis moterišką vyrų krūtinę, yra kilęs ir graikiškų žodžių „gyneco“ (moteriškas) ir „mastos“ (krūtis). Ši būklė pakankamai dažna ir paliečia nuo 40 ik 60 proc. vyrų. Išvešėjęs krūties audinys gali stipriai keisti išvaizdą bei turėti neigiamos įtakos vyrų emocinei būsenai ir pasitikėjimui savimi. Daugelis vyrų, kenkiančių nuo ginekomastijos, riboja savo socialinį gyvenimą, atsisako sporto, kai kurių pramogų, priversti dėvėti laisvus rūbus ar slėpti savo problemą kitais būdais. „Clinicus“ plastikos chirurgai pastebi, kad kasmet pacientų, besikreipiančių dėl ginekomastijos, skaičius didėja, tačiau daugelis jų ryžtasi ateiti pas specialistą jau gerokai pavėluotai.
Dr. Rokas Bagdonas išskiria keletą pacientų grupių, turinčių padidintą riziką ginekomastijai. Pirmoji – tai vyrai, turintys antsvorio. „Šiems pirmiausia rekomenduojame koreguoti savo mitybą bei pradėti sportuoti. Jei krūtinė išlieka didelė, tada ją koreguojame chirurgiškai“, – sako plastikos chirurgas.
Kita pacientų grupė – vartojantys alkoholį, narkotikus, bei ypač dažnai – anksčiau intensyviai sportavę vyrai, kuriems teko susidurti su anaboliniais steroidais ar įvairiais maisto papildais sportui. Krūtų atsiradimas gali būti sukeltas ir tam tikrų medikamentų, taip pat paveldimų ligų. Ginekomastija gali būti tiek vienpusė (vienos krūtinės pusės padidėjimas), tiek abipusė. Krūtinė vyrams gali būti padidėjusi tik liaukinio audinio sąskaita, tačiau dažniausiai didžiąją dalį tūrio sudaro riebalinis audinys.
„Prieš chirurginį gydymą pacientai ištiriami dėl gretutinių susirgimų, atliekamas krūties audinio ištyrimas echoskopu. Retais atvejais yra skiriami vaistai, kontroliuojantys hormonų pokyčius organizme“, – ginekomastijos šalinimo operacijos pradžią paaiškina dr. Dainius Daunoravičius.
Operacija atliekama taikant bendrąją nejautrą ir trunka apie 1 valandą. Šiuolaikinė chirurginė technika yra saugi bei leidžia išvengti didelių randų – operacija atliekama per vos kelis mikropjūvius. Pirmiausiai yra atliekamas riebalų atsiurbimas krūtinės plote, o vėliau krūties liauka pašalinama per 1-2 cm pjūvį spenelio srityje.
„Naudodami šią operacinę techniką galime pasiekti idealų kontūrą ir puikią simetriją. Nieko nežinančiam žmogui pastebėti randus yra praktiškai neįmanoma. Svarbu pažymėti, kad pašalinta liauka visada išsiunčiama histologiniam ištyrimui, nes krūties vėžys vyrams, nors ir labai reta, tačiau egzistuojanti grėsmė“, – teigia „Clinicus“ plastikos chirurgai.
Anot jų, ginekomastijos šalinimo operacijų rezultatai yra ilgalaikiai ir džiuginantys. Pooperacinis laikotarpis yra lengvai toleruojamas, ir po chirurginio įsikišimo pacientai į darbus gali sugrįžti jau po kelių dienų, o sportuoti gali pradėti praėjus vos vienam mėnesiui.