Bendroji nejautra – vaistų ir priemonių kompleksas, kurių dėka operacijos metu miegate bei nejaučiate skausmo.
Vaistai sušvirkščiami į kraujotaką per veną ir/ar įkvepiami į plaučius dujų pavidalu. Kvėpavimo vamzdelis įvedamas į gerklę, kad operacijos metu galėtumėte laisvai kvėpuoti ir pašalinamas prieš Jums pilnai pabundant.
Iškart po pabudimo:
- Kai kurie žmonės būna sutrikę ir susijaudinę, kiti ypatingai ramūs.
- Kai kurie pacientai pabudę neiškart suvokia kas jiems nutiko ir kodėl jie yra ligoninėje.
Gydytojai ir slaugytojos yra pasiruošę šiems laikiniems paciento elgesio pokyčiams.
Dauguma pacientų visiškai jokių elgesio pokyčių nera, anestezijos poveikis praeina jiems snaudžiant po operacijos, tačiau reikia turėti omenyje, kad narkozė turės įtakos Jūsų organizmui dar maždaug 24 valandas.
Per šį laiką: nevairuokite jokios transporto priemonės, nepriimkite svarbių gyvenimo sprendimų, nevartokite alkoholio ar psichotropinių medžiagų, nerūkykite.
Kvėpavimo pratimai. Po anestezijos kvėpavimo pratimai padeda greičiau atsistatyti kvėpavimo sistemai ir pasišalinti vaistinių medžiagų likučiams. Patogiai įsitaisykite lovoje palaikomi pagalvių, sulenkite kojas per kelius. Pamažu, lėtai įkvėpkite per nosį ir sulaikykite orą skaičiuodami iki dviejų, tada lėtai iškvėpkite per nosį. Pakartokite 3 kartus. Galite kartoti šiuos pratimus kas valandą, kol stojantis iš lovos nebejausite galvos svaigimo.
Judėjimas. Jei Jūsų operacijos pobūdis ir apimtis leidžia – judėkite lovoje: apsiverskite ant šono, sulenkite ir vėl ištieskite kojas, tai pagerina kraujo cirkuliaciją ir išjudina kvėpavimo sistemą.
Šalutinis bendrosios nejautros poveikis ir rizika. Anestezijos rizika vertinama atsižvelgiant į šalutinius poveikius ir komplikacijas. Šalutinis poveikis yra antrinis vaistų ar gydymo sukeltas reiškinys, dažniausiai numatomas iš anksto, bet neišvengiamas. Nemalonūs bendrosios nejautros šalutiniai poveikiai, tokie kaip gerklės skausmas ar sausumas, paprastai ilgai netrunka, praeina savaime. Komplikacija yra netikėtas ir nepageidaujamas reiškinys, įvykstantis gydymo metu.
Labai dažnai ir dažnai pasitaikantys bendrosios nejautros šalutiniai reiškiniai:
- Pykinimas ir vėmimas – po kai kurių operacijų pykina dažniau nei po kitų. Dažnai žmonėms, kurie patiria nemalonų supimo jausmą keliaudami, serga „Jūros liga“, pykinimas pasireiškia ir po anestezijos.
Šiuos simptomus galite palengvinti: greitai nesistokite ir nelipkite iš lovos, viską darykite lėtais judesiais. Negerkite ir nevalgykite iš karto po operacijos – klauskite palatos slaugytojos arba po kelių valandų nuo operacijos mažais gurkšneliais lėtai atsigerkite vandens, jeigu jausitės gerai, šiek tiek vėliau galėsite pereiti prie lengvų užkandžių. - Gerklės skausmas. Kvėpavimo vamzdelis įvedimo į kvėpavimo takus metu gali sudirginti Jūsų gerklės gleivinę. Kai kuriais atvejais simptomai išnyksta be specialaus gydymo, padeda gerklės skalavimas, gerklės pastilės ir skysčių vartojimas.
- Galvos svaigimas, neaiškus matymas – anestetikai ir skysčių netekimas gali sumažinti kraujospūdį ir sukelti galvos svaigimus. Skysčių vartojimas šiuos simptomus turėtų greitai pašalinti.
- Drebulys – kai kurie pacientai busdami iš narkozės jaučia drebulį. Tai yra dėl to, kad operacijos metu dėl naudojamų vaistų kuriam laikui sutrinka temperatūros savireguliacija, ir nors naudojamos šildomos antklodės, dėl patirtų šilumos nuostolių kūnas ima drebėti. Tai yra visiškai nepavojinga ir greitai praeina.
- Galvos skausmas – tai gali būti dėl anestetikų poveikio, skysčių trūkumo ar priešoperacinio nerimo. Paprastai praeina savaime, bet gali padėti ir nuskausminamieji.
- Niežulys – tai šalutinis bendrosios nejautros metu naudojamų vaistų poveikis. Dažniausiai pasireiškia epizodiškai ir greitai praeina.
- Nugaros ir kitų kūno dalių skausmai – kai kurie žmonės jaučia skausmus kitose, neoperuotose srityse, tai gali būti nepatogaus gulėjimo ant operacinio stalo pasekmė. Ilgai netrunka.